AWARDS AND CAP WINNERS

YEAR

PLAYERS P.O.T.Y

CAPTAINS

P.O.T.Y

PLAYERS

F.O.T.Y

EVENING

P.O.T.Y

THE

BUCKET

2003

K LAMONT

C.CHANDLER

Gr COLE

R COLE

G MANN

2004

K LAMONT

G MANN

S THOMAS

A THOMAS

A FRETTON

2005

Jo BLAND

D.McKECHNIE

C.CHANDLER

Gr COLE/K.SAGE

2006

Gr COLE

K SAGE

C.CHANDLER

K LAMONT

C.CHANDLER

2007

K LAMONT

T HARVEY

C.CHANDLER

T HARVEY

K LAMONT

2008

K LAMONT

Gr COLE

R COLE

T HARVEY

C.CHANDLER

2009

K LAMONT

G MANN

T HARVEY

T HARVEY

B BARRELL

2010

K LAMONT

Gr COLE

T HARVEY

T HARVEY

K LAMONT

2011

K LAMONT

C.CHANDLER

C.CHANDLER

T HARVEY

Jo BLAND

2012

K LAMONT

Gr COLE

M HOBBS

T HARVEY

K SAGE

2013

K LAMONT

M HOBBS

M HOBBS

A CARTER

D.McKECHNIE

2014

K LAMONT

Jo BLAND

M HOBBS

P.WEATHERILL

K SAGE

2015

K LAMONT

Gr COLE

M HOBBS

M HOBBS

B BARRELL

2016

K LAMONT

O WRIGHT

Ga COLE

S.DHANAPAL

M HOBBS

2017

K LAMONT

D.McKECHNIE

P.ARROWSMITH

T.HARVEY/M.WRIGHT

R COLE

2018

K LAMONT

M HOBBS

P.ARROWSMITH

Gr COLE

YEAR

M.W.P

PERFORMANCE

CLUB MAN

THE ALMER

THE MALLARD

2010

Gr COLE

19 OFF 13 BALLS V EAG

B.BARRELL

P.WEATHERILL

T.HARVEY

2011

K SAGE

57 OFF 38 BALLS V CLACTON.RAMBLERS

A CUTHBERT

P.WEATHERILL

Gr COLE

2012

T.HARVEY A.BROOME

V UNIVERSITY

E.L

T CUTHBERT

B.BARRELL

R.TINGEY

T CUTHBERT

2013

Gr COLE

6-15 V ABBERTON

K SAGE

D ROBERTS

T HARVEY

M HOBBS

2014

R COLE

5-8 V LLOYDS E.L CSF

K BLAND

Gr COLE

R COLE

2015

R COLE

104 OFF 79 BALLS V GT TOTHAM

Gr COLE

M HOBBS

K SAGE

2016

K SAGE

28 OFF 84 V CWCCC

P.WEATHERILL

Gr COLE

P.WEATHERILL

2017

K LAMONT

119 V STEBBING

M LAMONT

Gr COLE

D.McKECHNIE

Ga COLE

2018

K LAMONT

T HARVEY

188 PARTNERSHIP

D.ARROWSMITH

K LAMONT

K SAGE

YEAR

2ND TEAM

P.O.T.Y

2ND TEAM CAPTAIN

P.O.T.Y

2ND TEAM

F.O.T.Y

2001

K LAMONT

2002

2003

C.CHANDLER

2004

T HARVEY

T HARVEY

A CARTER

2005

T HARVEY

N THOMAS

G BOOKER

2006

K SAGE

D THOMAS

D BUNN

2007

K SAGE

G BOOKER

G BOOKER

2008

K SAGE

B.BARRELL

P CARTER

ARDLEIGH

CRICKET.CLUB

CAP.WINNERS

NAME

DATE

OPPONENTS

FIGURES

P BLAND

21/05/89

EARLS COLE

137*

A BRUCE

04/06/89

BIRCH

75

D OUTAR

30/07/89

WEST BERGHOLT

66*

G SMITH

06/08/89

LT CLACTON

60*

R COOPER

13/08/89

TENDRING

67

Gr COLE

29/04/90

GRASSHOPPERS

10-4-11-7

D SALT

07/07/90

GT BROMLEY

10-4-14-6

P NEVILLE

15/07/90

PAXMANS

73

A BLAND

22/06/91

COPFORD

105

P.BRINKLEY

29/09/92

WEST MERSEY

62*

Jo BLAND

09/05/93

DEDHAM

69

G MANN

12/06/93

LEXDEN

64*

T BARROTT

17/07/93

EAG

60

B BARRELL

17/08/93

DEDHAM

65*

A.JOHNSON

08/08/93

MILE END

74

P WRIGHT

28/08/94

LEXDEN

101

P LUCAS

02/06/95

WEST MERSEA

125*

K SAGE

07/07/95

WEST MERSEA

72

K LAMONT

02/08/03

BOCKING

97

R COLE

11/07/04

GT TOTHAM

9.2-0-45-7

A CARTER

30/08/04

COGGESHALL

10-5-21-6

S THOMAS

18/09/04

COLCHESTER EE

68*

T HARVEY

18/09/04

ABBERTON

66*

G BOOKER

31/07/05

WORMINGFORD

77

C.CHANDLER

06/08/05

KIRBY

71*

Ja BLAND

GT BROMLEY

105

P.WEATHERILL

11/07/89

ABBERTON

65

M WAREING

04/09/16

GOSFIELD

93

 
 
  Site Map